Obvykle přímo neohrožují naše zdraví, přesto jsou značně nepříjemné a ve chvíli, kdy nás trápí, netoužíme po ničem jiném, než se jich okamžitě zbavit. Řeč je o hemoroidech, lidově hemeroidech, respektive o příčinách jejich vzniku, prevenci a také léčbě.
Hemoroidy postihují žíly, tzv. krevní splavy, jež se vyskytují v oblasti řitního otvoru a pomáhají kontrolovat vyprazdňování střev. Tyto cévy jsou zcela přirozenou součástí organismu nejen člověka, ale i mnoha dalších savců a jako problém je začínáme vnímat ve chvíli, kdy jsou oteklé nebo zanícené s tím, že rozlišujeme hemoroidy vnitřní a vnější.
Ty vnější vznikají rozšířením povrchových podkožních cév a projevují se jako drobné uzlíky ve vnější oblasti řitního otvoru. Přesto, že zpravidla nekrvácí, může se v nich vytvořit krevní sraženina, jež danou žílu ucpe. V takovém případě vzniká bolestivá fialová boule, kterou je nutné chirurgicky odstranit.
Mnohem významnější, a to zejména kvůli nepříjemným vnějším projevům, jako je krvácení ve stolici, hlen ve stolici, bolest při stolici nebo také otok či vyhřeznutí části konečníku, jsou hemoroidy vnitřní.
Pozor ale, pokud vás trápí krev ve stolici, nepodceňujte ji! Ne vždy jsou její příčinou hemoroidy. Stejně tak totiž může mít původ v nezhoubném a v horším případě i zhoubném nádoru tlustého střeva. Proto neotálejte s návštěvou lékaře.
Vnitřní hemoroidy vznikají rozšířením cév ve stěnách konečníku, jež se následně vyklenou do dutiny před řitním otvorem. Jejich vznik může mít celou řadu příčin:
Nejlepší způsob, jak zabránit vzniku hemoroidů, je udržení hladké průchodnosti střev a s tím související měkké stolice. K tomu pomohou tato jednoduchá opatření:
Úprava stravovacích návyků: Pravidelně konzumujte potraviny s vysokým obsahem vlákniny, tedy zejména ovoce, zeleninu a celozrnné produkty, případně přidejte vlákninu v podobě doplňku stravy.
Dodržování pitného režimu: Přičemž platí jednoduchá poučka – vypijte cca 0,5 litru vody na každých 15 kg své tělesné hmotnosti.
Změna životního stylu: jednoduše řečeno méně seďte, a když už tak na měkkém povrchu, a více se hýbejte. Ideální je, věnovat alespoň půl hodiny denně fyzické aktivitě.
Zvýšená hygiena anální oblasti: Zvažte nahrazení běžného toaletního papíru tím vlhčeným. Velmi účinné jsou například ubrousky Procto-Glyvenol®, které obsahují rostlinné výtažky a mají tak zklidňující účinky.
Snižte napětí v rektální oblasti: Jděte na stolici okamžitě pokaždé, když cítíte potřebu. Pokud budete nutkání zadržovat, vaše stolice bude suchá a sníží se tak její průchodnost střevy.
Úprava jídelníčku, dodržování pitného režimu a zvýšená hygiena jsou nejen prevencí, ale také léčbou již vzniklých hemoroidů. Krom těchto opatření se také hodí léčebný proces podpořit lokálními léky, které tlumí příznaky hemoroidů, jako je například svědění, štípání nebo bolest v řitní oblasti. Velmi osvědčené jsou například čípky a rektální krém Procto-Glyvenol, které účinkují už 10 – 30 minut po aplikaci a navíc i posilují žilní stěnu, zastavují krvácení a mají protizánětlivé účinky.